Storage Area Network چیست؟

در مراکز داده امروزی به صورت کلی دو نوع ساختار شبکه وجود دارد، شبکه LAN یا Local Area Network و شبکه های SAN یا Storage Area Network که این دو نوع شبکه با یکدیگر ترکیب می شوند و سرویس های مختلفی را به کاربران ارایه می دهند. نکته مهم این است که ساختار کاری هر کدام از این شبکه ها با شبکه دیگر متفاوت است.

SANیک شبکه با سرعت و امنیت بالا، برای دسترسی مناسب سرورها به Storage می باشد. منابع ذخیره سازی را از شبکه کاربران (LAN) به شبکه ای  مستقل با کارایی بالا منتقل می کند. این امر به سرور اجازه می دهد که از Shared Storage همانند هارد متصل شده به سرور استفاده کند.

از منظر سیستم عامل، سیستم SAN به گونه ای نمایش داده می شود که گویی روی سیستم کاربر نصب شده است. در SAN فضای ذخیره سازی داده ها، متعلق به یک سرور خاص نیست و می توان گفت برای هر تعداد سرور قابل دسترسی می باشد.

SAN در واقع Block Level-Access را فراهم میکند. همین موضوع باعث می شود که نرم افزارهای کاربردی که بر روی سرورهای شبکه وجود دارند به راحتی بتوانند از طریق شبکه به اطلاعات موجود در سیستم دسترسی پیدا کنند.

دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات SAN می توانند شامل Tape Library هم باشند. اما در بیشتر موارد از هارد دیسک های سخت افزاری تشکیل شده اند که در کنار هم قرار دارند و در قالب RAID در SAN کار می کنند.

پیاده سازی یک SAN نیاز به چند قسمت اصلی دارد: SAN Switch، یک دستگاه ذخیره سازی و یک سرور.

در ارتباطات بین تجهیزات موجود در  SAN از کانال های فیبر نوری استفاده می شود . در اصطلاح فنی به آن Fiber Channel  گفته می شود، حتی کارت شبکه ها نیز در ساختار SAN storage  ها متفاوت هستند و به آنها HBA یا Host Bus Adapter گفته می شود.  آن ها نیز با فیبر نوری کار می کنند . یک SAN Switch هم وجود دارد که آن هم با فیبر نوری کار می کند. پروتکل برقراری ارتباطات در  SAN storage ها به نام Fiber Channel شناخته می شود .همچنین  SAN switch های مورد استفاده در این شبکه از این پروتکل استفاده می کنند.

همه تجهیزاتی که در شبکه قرار می گیرند برای خودشان یک آدرس سخت افزاری به نام MAC دارند و با آن شناسایی می شوند، که به نام  WWN یا WorldWide Name  است.  همه آدرس های MAC دستگاه هایی که به سوییچ متصل می شود در آن ثبت می شوند و در نهایت ارتباط از طریق این آدرس ها در سطح سوییچ انجام می شود. برای پیاده سازی شبکه های SAN Storage پارامتر WWN بسیار حیاتی و مهم است. هر کدام از تجهیزاتی که قرار است به SAN Storage متصل شوند با استفاده از آدرس WWN خودشان بر روی SAN ثبت(Register) می شوند و توسط SAN شناسایی می شوند.

هنگامی که تجهیزات به هم متصل شدند، فضای ذخیره سازی به صورت مجازی به بخش هایی با نام LUN تقسیم می شود که برای هر سرور یکی از آنها نمایش داده می شود و برای ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

حال برای ارتباط ۲ شبکه LAN  و SAN احتیاج به سروری می باشد که هم بتواند به شبکه LAN  و هم به شبکه SAN متصل شود.,بنابراین بایستی ۲ عدد کارت شبکه روی سرور، یک کارت NIC برای ارتباط با شبکه LAN و یک کارت  HBA برای ارتباط با شبکه SAN وجود داشته باشد. با به وجود آمدن تکنولوژی به نام FCoE مشکل قرار دادن دو عدد کارت متفاوت بر روی سرورها برطرف شد. در تکنولوژی   FCoEاین تجهیزات تبدیل به یک کارت به نام (Converged Network Adapter (CNA می شوند. وجود واژه Converged در کارت CNA به معنی این است که این دستگاه به تنهایی قادر است هم ترافیک موجود در LAN و هم ترافیک موجود در شبکه SAN را درک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *